Neoformy

Neoformy, czyli rzeźby neonowe są wynikiem mojej fascynacji światłem, barwą i aranżowaniem przestrzeni z ich użyciem. Neon, jako technika której używam do tworzenia swoich instalacji, stanowi łącznik pomiędzy mną – artystą, a otoczeniem – przestrzenią i odbiorcami moich prac. Gromadzone przez lata doświadczenia i wiedzę na temat barw – ich psychologii, technik mieszania, prezentacji z użyciem różnych narzędzi przełożyłem na formę neonowej rzeźby. Neon, który zazwyczaj kojarzony jest z funkcją reklamową i użytkową, osadziłem w ramach sztuki – urzeka pięknem, zdobi, wywołuje refleksję, pobudza, wzrusza. Emocje, jakie mi towarzyszą podczas tworzenia prac poprzez zaangażowanie całego swojego ciała – od ramion, aż po oddech – przekładam na szklane, wypełnione świecącymi gazami rzeźby.

Neoformy to mój komunikator ze światem. Świecący, zamknięty w szklanej przestrzeni gaz tworzy niezwykłe przestrzenne obrazy wydzierając się poza swoją formę poprzez kolorową łunę, która przekracza granice szklanych rurek. 

Ten zatrzymany w szkle oddech artysty jest jak migawka u Cartier Besona. Fotograficzne „rysowanie światłem” nabiera tu, w szklanej rzeźbie zupełnie nowego znaczenia. Rzeźbienie światłem zaczyna się od pomysłu, iskry emocji, następnie płynne szkło zastyga w określony kształt – można powiedzieć, że moment, kiedy myśl zyskuje kształt to chwila, kiedy zatrzymujemy czas. 

Prace często działają na zasadzie kontrastu kolorów dopełniających, czasem grają formą lub misternie wyprofilowanym kształtem. Są obiektami, które wynikają bardzo silnie z emocji i powiązań jakie odczuwam ze światem – są kolorowym kontrapunktem w stosunku do szarej rzeczywistości. 

Wystawa Neony, Galeria Oranżeria, 2019 r.

Wystawa Neony, Galeria Oranżeria, 2019 r.

Wystawa Neony (Kompozycja 7 – feagment), Galeria Oranżeria, 2019 r.

Kompozycja 1, 50/50 cm

Kompozycja 2, 50/50 cm

Kompozycja 3, 70/70 cm

Kompozycja 4, 50/50 cm

Kompozycja 5, 50/50 cm

Kompozycja 6, 50/50 cm

Kompozycja 7, 70/70 cm