E-project. Obrazy dynamiczne

Praca doktorska „E-project. Obrazy dynamiczne” to efekt kilkuletnich eksperymentów z pogranicza fizyki, grafiki i multimediów. W swoich badaniach szukałem formuły, która jednocześnie pozwoli na uchwycenie chwili w jednym kadrze i jednoczesne przeżywanie jej równolegle z prowadzoną obserwacją.

„E-project. Obrazy dynamiczne” to zbiór dziewięciu impresji — grafik wykonanych techniką soczewkową. Prace są formatu 57×102 cm. Druki wykonane są bezpośrednio na soczewce i zalaminowane od spodu przeźroczystą folią. Prace będą zawieszone na żyłkach w odległości 1-2 cm od białej ściany.

od lewej: Impresja 9, 8, 6, 5, ASP Warszawa 2018

Barwy wydobywające się z mroku budują obraz. W zależności od miejsca, z którego oglądamy obraz kolor ma różne wysycenie, a płaszczyzna koloru kształt. Już samo przejście obok obrazu jest jakby zanurzeniem się w jego wnętrze – każdy odbiorca indywidualnie może odbierać i przeżywać barwne impresje. Barwy w moich pracach to coś więcej niż fizyczna właściwość. Tworząc obrazy dynamiczne chciałem podkreślić subiektywny odbiór barw – to jak wpływają na nasze zachowanie, jak modyfikują reakcje, działają na wyobraźnię, wywołują skojarzenia i budzą emocje.

od lewej: Impresja 3, 1, 2, 7, ASP Warszawa 2018

Praca doktorska „E-project Obrazy dynamiczne” jest odbiciem rzeczywistości na płaszczyźnie grafiki z uwzględnieniem czasu trwania widzianej sceny. Barwy i zjawiska fizyczne, które towarzyszyły na całej artystycznej drodze, stały się motywem przewodnim niniejszej pracy. Stanowią fundament, na którym oparłem swoje badania. W efekcie transponowania impresji rzeczywistości otrzymałem grafiki o zmiennej naturze.

Impresja 1

 

Impresja 2

 

Impresja 3

 

Impresja 4

 

Impresja 5

 

Impresja 6

 

Impresja 7

 

Impresja 8

 

Impresja 9